W dniach 16-17.05.2014 r. członkowie Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym z Koszalina, Białogardu, Piły i Szczecinka wzięły udział w częstochowskim XIX Ogólnopolskim Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania były słowa Ewangelii według św. Jana: „ Przeznaczyłem was, abyście szli i owoc przynosili” (J 15,16).

Pierwszy dzień spotkania, Dzień Animatora, zorganizowany w Hali Polonia, obfitował w wiele refleksji związanych z posługą charyzmatyczną. Zarówno prelegenci w swoich konferencjach, jak i, przewodniczący Eucharystii, Ks. Bp Józef Górzyński w swojej homilii, wskazali na konieczność nawracania się, na gotowość do życia w Duchu Świętym, którego darem jest jedność, objawiająca się w postawie wobec drugiego człowieka: miłości, która w każdej posłudze jest najważniejsza. Bp Górzyński za wzór orędownika jedności postawił św. Andrzeja Bobolę, który oddał swoje życie, głosząc wiarę w czasach niezwykle trudnych, całym sercem zabiegając, by wypełniła się Jezusowa modlitwa o jedność. Wskazuje nam, że kiedy wewnątrz nas nie ma podziału, a nasze świadectwo chrześcijańskiej miłości jest jednoznaczne, wówczas sami stajemy się znakiem pociągającym innych do Chrystusa. Głoszący mówili animatorom również o potrzebie pokory i ufności wobec zamiarów Boga, który poprzez trudne, niezrozumiałe dla nas doświadczenia, zaprasza nas do głębszej relacji z Nim: „Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami” (Iz 55,8).

Kolejny dzień, Dzień Otwarty, odbył się pod jasnogórskimi wałami. Uczestnicy usłyszeli tu między innymi o potrzebie otwarcia się na wewnętrzny wymiar działania Ducha Świętego, które przynosi przemianę życia oraz o obowiązku ewangelizacji, do której nawołuje św. Paweł: „ Biada mi, gdybym nie głosił ewangelii”(1 Kor 9, 16).  Spotkanie to zgromadziło ok. 70 tysięcy członków Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce, którzy przez kilka godzin, pomimo nieustającego deszczu, przemoczeni ale radośni, z wytrwałością czuwali uwielbiając Pana, wierząc, iż w tych strugach deszczu wylewają się Jego łaski.

Liwia z Piły

Jeden komentarz

 1. Na to XIX już Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym czekałam z utęsknieniem. Dobrze jest być w naszej Kanie Galilejskiej chociaż raz w roku. Zebrała się nas 12-osobowa grupa, która 15 maja, w czwartkowe popołudnie, wyruszyła do Częstochowy.
  Po nocnym odpoczynku „gotowe i zwarte” wyruszyłyśmy w stronę znanej nam hali sportowej. Hasło tegorocznego czuwania brzmiało „ Przeznaczyłem was abyście szli i owoc przynosili” (J 15,16). Bardzo bogata w treść była I konferencja- „Nawróć się i pierwsze czyny podejmij” (Ap 2,5). Jakże wszyscy potrzebujemy przypominania tych wskazówek, które pomagały i pomagają nam nieustannie się nawracać i odradzać. Po takim szturmie naszych serc była pięknie prowadzona Adoracja Najświętszego Sakramentu. Ta godzina w czasie każdego Czuwania Odnowy to wielki „specjał” dla ducha. Potem uwielbialiśmy Miłosierdzie Boże, słuchaliśmy pięknych świadectw oraz dzieliliśmy się w grupach. Kolejna konferencja i szczyt naszych przeżyć tego piątku to Eucharystia, a po niej prawdziwy bal. Tańce jak na godach z Maryja i Jezusem.
  Sobota – w pogodzie bez zmian, czyli deszcz. Ale czy taki drobiazg może przeszkadzać w uwielbieniu, w słuchaniu i w radowaniu się w tak wspaniałej wspólnocie serc?!
  To ogromny skrót moich i naszych przeżyć. Były jeszcze śpiewane godzinki w niedzielny poranek, odsłonięcie Obrazu Matki Bożej, przemarsz na kolanach w Kaplicy Cudownego Obrazu. Osobiście bardzo przeżyłam możliwość oglądania pamiątkowej „tablicy smoleńskiej”. To kolejna moja refleksja nad ogromem tragedii, która się wydarzyła w naszej Ojczyźnie.
  Na zakończenia taka moja myśl – Jasna Góra jest zawsze dla nas przyjazna! Czekamy na kolejną okazję przebywania w duchowej stolicy Polski.

  Ave Maryja!

  Krysia z Piły.

Comments are closed.