Kolejny rok wzrastania we wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym Nazaret rozpoczęliśmy od spotkania z mamą, Matką Bożą Cierpliwie Słuchającą, która przyjęła nas gościnnie w Rokitnie. W pierwszą sobotę miesiąca, 5 września 2015 wyruszyliśmy o 7:00 sprzed kościoła Świętej Rodziny w Pile. Uzbrojeni w różańce i śpiewniki, ze śpiewem na ustach, dotarliśmy szczęśliwie na miejsce przed 10:00. Mimo zapowiedzi prognostyków i zapewne dzięki modlitwom, pogoda dopisała i słonko świeciło nad pielgrzymami.
Serdecznie powitani przez księdza kustosza dr Józefa Tomiaka w kaplicy ze świętym obrazem, tam rozpoczęliśmy nasze pielgrzymkowe czuwanie. Tuż po słowach księdza kustosza, konferencję wygłosił inny kapłan zajmujący się sanktuarium, który zachęcał by szczególnie we wspólnocie być wrażliwymi na dobra płynące z naszej wiary i tradycji. Do jedności i szczególnego otwarcia na dobro Bożego Słowa, na wolę Boga, która ma wypływać z głębi naszych serc poruszonych tchnieniem Ducha Świętego zachęcał także nasz opiekun ksiądz Piotr Grzymała, który oparł swoje rozważanie na słowach proroka Jeremiasza (Jr 31,31;33).
Dziękując Najwyższemu za dobro już uczynione we wspólnocie, za to, że razem możemy rozpocząć kolejny rok, prosiliśmy o kolejne charyzmaty, o jedność w Duchu Świętym i o to, by każdy mógł posługiwać tymi darami, które otrzyma w kolejnym roku. Modliliśmy się również o to, by nowy rok obfitował w nowych członków wspólnoty, w intencji swoich rodzin i tych wszystkich, których nosimy w sercach.
Szczególny powód do świętowania mieli ci członkowie wspólnoty, którzy trwają w niej od samego początku, piękni trzydziestoletni. Wzruszeni i wdzięczni, modląc się w tym samym miejscu, co trzydzieści lat temu, opowiedzieli młodszym członkom o początkach wspólnoty i ich własnych przeżyciach nowej drogi duchowej, a tuż po Mszy Świętej zostali uwiecznieni na specjalnym zdjęciu 30-latków. Uroczysta Eucharystia rozpoczęła się przed 13:00 i każdy w ofierze po raz kolejny mógł złożyć swoje pragnienia i podziękowania.
Od razu po Mszy Świętej udaliśmy się na wspólny posiłek, a po smacznym obiedzie, zatrzymaliśmy się jeszcze na modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego i wspólne grupowe zdjęcie przy ołtarzu polowym. Później zaś każdy inaczej wykorzystał pozostały do wyjazdu czas. Niektórzy na modlitwie, inni zwiedzając to piękne miejsce, jeszcze inni poszukując ciekawych pamiątek, a kolejni zajadając ciasta własnoręcznie upieczone przez koleżanki ze wspólnoty. Wróciliśmy do Piły rozśpiewani, rozmodleni i duchowo ubogaceni około godz. 18:40.
Rokitno pozostawiło w naszych sercach doświadczenie Bożej i Matczynej, słowem – rodzinnej miłości i stanie się niezwykle miłym startem w nowy rok wzrostu duchowego. Wierzymy, że dzięki tej pielgrzymce poczuliśmy nowe tchnienie, nowe wyzwania, w których pokonaniu nie będziemy sami. Duch Święty niech nas prowadzi Swoimi ścieżkami, a Maryja uczy jak mówić „Amen” wszystkim wyzwaniom.

Marta Woźniak-Hoffmann