DJ 2016 - w6 kopiaZapraszamy na Dzień Jedności Grup Odnowy w Duchu Świętym połączony z Diecezjalnymi obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski (11.06.2016 r.) oraz Diecezjalny Kongres Ruchów i Stowarzyszeń (10.06.2016 r.), które odbędą się w kościele pw. wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu w drugi weekend czerwca.

Na tym wspaniałym świętowaniu nie może braknąć chrześcijan dziękujących za dar miłości Bożej i Ducha Świętego działającego pośród nas przez ponad tysiąc lat, dziękujących za wieloletnie dziedzictwo chrześcijańskie, chcących oddać chwałę Bogu.

Oprócz białej chusty, apaszki czy szalika jako symbolu podczas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych proszę o przywiezienie i nałożenie NIEBIESKICH KOSZULEK ODNOWY jako znaku rozpoznawczego naszego Ruchu.

Zgłoszenia (ORIENTACYJNĄ ILOŚĆ) proszę przesyłać do 22 maja do Koordynatora – p. Zoji Meżeryckiej (tel.: 695 702 739 lub zojamezerycka@wp.pl), aby później podać do 23 maja KURII BISKUPIEJ. Dla zorganizowanych grup zostaną przygotowane specjalne mapki, które ułatwią korzystanie z parkingów, gastronomii, toalet itp.

Zachęcamy również, aby wybrać się na Diecezjalny Kongres Ruchów i Stowarzyszeń w piątek od godz. 16.30 też do bazyliki kołobrzeskiej. Istnieje również możliwość zgłaszania zapotrzebowania na noclegi w Kołobrzegu z 10 na 11 czerwca.

              Główne obchody odbędą się 11 czerwca. Rozpocznie je 10. Kongres Ruchów i Stowarzyszeń 10 czerwca. Miejsce diecezjalnego świętowania ważnej dla całego kraju rocznicy, jest nieprzypadkowe. Kołobrzeg to stolica jednej z pierwszych w Polsce diecezji. Powstała w roku 1000 razem z diecezjami w Krakowie i Wrocławiu, jako część utworzonej wtedy metropolii gnieźnieńskiej. Można zatem powiedzieć, że Kołobrzeg to kolebka chrześcijaństwa na Pomorzu, w pewnym sensie symboliczne miejsce chrztu tych ziem. Obchody rocznicy Chrztu Polski w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zbiegają się z 25. rocznicą wizyty św. Jana Pawła II w Koszalinie. Kołobrzeskie świętowanie nawiązywać będzie również do tego wydarzenia sprzed ćwierć wieku. Dodatkowo, dzięki decyzji papieża Franciszka, diecezja cieszy się z mianowania nowego biskupa pomocniczego. Sakra ks. Krzysztofa Włodarczyka odbędzie się również przy okazji sobotnich obchodów w Kołobrzegu. Bp Edward Dajczak 11 czerwca podpisze też dekret zwołujący II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Dzień wcześniej, czyli 10 czerwca, w ramach obchodów, odbędzie się 10. Diecezjalny Kongres Ruchów i Stowarzyszeń.

Program uroczystości:

10 czerwca (piątek) – Kongres Ruchów i Stowarzyszeń:

16.30 – gromadzenie się przy Skwerze Pionierów

17.00 – zawiązanie wspólnoty i przejście do bazyliki

18.00 – modlitwa uwielbienia w bazylice

18.15 – katecheza na temat synodu, który planowany jest w diecezji – ks. dr Wojciech Wójtowicz, rektor WSD w Koszalinie

18.45 – nabożeństwo pokutne, wystawienie Najświętszego Sakramentu (prowadzi bp Edward Dajczak), możliwość spowiedzi

20.00 – poczęstunek

21.00 – Eucharystia

11 czerwca (sobota) – główne uroczystości:

10.00 – rozpoczęcie i uwielbienie

10.30 – katecheza o chrzcie świętym: o. Stanisław Jarosz z Jasnej Góry

11.00 – wprowadzenie w modlitwę, celebracja odnowienia przyrzeczeń sakramentu chrztu świętego, modlitwa wstawiennicza, przejście z Najświętszym Sakramentem i błogosławieństwo; podpisanie dekretu zwołującego II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

12.30 – przerwa na posiłek (trwa śpiew w bazylice)

13.30 – uwielbienie i Koronka do Miłosierdzia Bożego (refleksja wprowadzająca; fragmenty z „Dzienniczka”)

14.00 – Eucharystia, podczas której ks. Krzysztof Włodarczyk przyjmie święcenia biskupie

16.00 – dziękczynienie śpiewem.