W dniach 10-11 czerwca 2016 r., w Kołobrzegu odbyły się diecezjalne obchody 1050 rocznicy chrztu Polski. Poprzedził je X Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Główne uroczystości rozpoczęły się w sobotę – 11 czerwca, w kołobrzeskiej bazylice, odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Obrzęd celebrował bp Edward Dajczak. Po zakończeniu ceremonii, kanclerz kurii biskupiej, odczytał dekret zwołujący II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Rozpoczęcie synodu, to jak zauważył biskup, nowy, ważny etap dla naszej diecezji. To wspólna, głęboka refleksja nad dniem dzisiejszym i przyszłością naszego koszalińsko-kołobrzeskiego Kościoła. To zachęta, by wsłuchać się w to, co mówi do nas Duch Święty, aby rozpoznać drogi, którymi Bóg chce nas prowadzić we współczesnym świecie.

Zwieńczeniem dnia była Msza św. z udzieleniem święceń biskupich ks. Krzysztofowi Włodarczykowi. Bullę nominacyjną papieża Franciszka odczytał Radca Nuncjatury Apostolskiej
w Polsce – ksiądz prałat Mykhaylo Tkhorovskyy.

Podczas homilii, pasterz naszej diecezji przypomniał, że „Duch Święty nie odtwarza, nie kopiuje, nie zawraca nas do przeszłości, ale mocno utrwala w nas to, co jest z Ewangelii, ale tak, by służyło to Kościołowi teraz, dzisiaj.”

Jubileusz zakończyło przemówienie i błogosławieństwo nowo wyświęconego biskupa Krzysztofa.


 

Anna Urbanowicz – Grupa Odnowy w Duchu Świętym „Dzieci Boże” z Białogardu
Diakonia Informacyjno-Medialna

Galeria zdjęć: https://koszalin.odnowa.org/?page_id=1167

DSCN0727