„Dawca, dary i diakonia” to temat tegorocznych letnich rekolekcji dla członków i sympatyków Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, które odbyły się w dniach 22-26.08.2016 r. w koszalińskim CEF-ie. Wzięło w nich udział ponad 150 osób z całej diecezji, w tym także księża. Ks. Piotr Grzymała opiekun Grupy „Nazaret” z Piły, ks. Grzegorz Grabowski opiekun Grupy „Oblubienica Ducha Świętego” z Wielenia i ks. Bogusław Fortuński – koordynator Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i opiekun Grupy „Nadzieja Chwały Bożej” z Bobolic.

Przygotował i poprowadził je o. Waldemar Korba – OFM Cap, wraz z Grupą Odnowy „Droga Życia” z Wałcza, której obecnie jest opiekunem. W swoich konferencjach o. Waldemar podkreślał, że w relacji z Bogiem nie chodzi o pragnienie charyzmatów dla nich samych, one są po to aby służyć innym. Najważniejszy jest Dawca i to na Niego mają być zwrócone nasze oczy.

Rekolekcje rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem bp Edwarda Dajczaka. Pasterz naszej diecezji przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, że Bóg przygotowuje wiosnę dla chrześcijaństwa. Jesteśmy u progu nowego okresu. Coś się kończy, pewne formy, które istniały umierają i nie obronią się te, które mają znamiona tradycji pisanej małą literą i są zachowawcze. Ta swoista transformacja jest rodzeniem się nowego. A to wymaga czegoś bardzo ważnego – nie melancholijnego opłakiwania, że było inaczej – tylko otwarcia na to, co Duch Święty mówi dzisiaj do kościoła. Uległości, gotowości i zgody na przyjęcie tego. Jednak bez głębi modlitwy, bez zasłuchania i kontemplacji, bez karmienia się Słowem, to wszystko jest niemożliwe. Wszyscy razem w swojej różnorodności mamy przyczyniać się do budowy całości. Bóg, poprzez zesłanie Ducha Świętego pokazuje nam jasno, że nie chodzi o unifikację, o stworzenie ze wszystkich takiej samej kopii ale o jedność w różnorodności. Biskup przypomniał także misyjny charakter posługi Odnowy w Duchu Świętym w Kościele – „Każdy, kto dotknięty jest miłością Jezusa, nie może się nią nie dzielić. Jeśli mu jest dobrze z tym, że się nie dzieli, nie jest dobrym uczniem Jezusa. Nikt nie ma Jezusa dla siebie. Wspólnota, sama z siebie, jest miejscem dzielenia, inaczej przestaje być wspólnotą” – mówił biskup.

Pięciodniowe rekolekcje zakończyła modlitwa posłania i wspólna Eucharystia, podczas której koordynator Odnowy w Duchu Świętym ks. Bogusław Fortuński wezwał liderów i członków Odnowy do tego aby zachęcać, a nie zniechęcać i jednoczyć, a nie dzielić.

„Boże, wlej w moje serce tyle, ile trzeba, abym też potrafiła unieść to, co mi dajesz.”

 

Anna Urbanowicz – Diakonia Informacyjno-Medialna

 

 

Galeria zdjęć: https://koszalin.odnowa.org/?page_id=1167