Pierwsze nasze spotkanie modlitewne odbyło się w poniedziałek 6 lutego 1991 roku.

Dwie wcześniejsze próby, jak później rozeznaliśmy, nie były zgodne z planem Bożym. Pierwsze miało odbyć się w środę, ale drzwi naszego samochodu zamarzły i nie mogliśmy wyjąć świecy i Pisma Świętego. W tym czasie odbywała się Nowenna do Matki Bożej. Następne było już w poniedziałek, ale byliśmy tylko we dwoje: ja (Urszula) i mój mąż, Janusz Gajewski; a mąż i żona to jedno ciało. Na kolejne spotkanie zaprosiliśmy naszą sąsiadkę, obecnie śp, Zdzisławę Wehterowicz i to było pierwsze spotkanie modlitewne – „gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje…”.

Liderem został Janusz, a ja pierwszym animatorem. Przez kilka lat wcześniej byliśmy członkami wspólnoty „Veni Creator” w Szczecinku i tam ukończyliśmy seminarium wdrożeniowe i wylanie Ducha Świętego. Podjęliśmy studia na Prymasowskim Instytucie Życia Wewnętrznego w Warszawie.

Na następne spotkania namawialiśmy naszych znajomych, sąsiadów. Ks. proboszcz Kazimierz Bednarski przydzielił nam opiekuna Ks. Kanonika Stanisława Głodzika. Ks. Stanisław zaangażował się całym sercem w Odnowę w Duchu Świętym, zapraszał parafian, zachęcał do takiej formacji duchowej. Ksiądz Stanisław zapoczątkował poniedziałkowe Nabożeństwa do Ducha Świętego po mszy św., które są w tradycji parafialnej do dnia dzisiejszego.

Na spotkaniach modlitewnych wielbiliśmy Boga, rozważaliśmy Pismo Święte, dzieliliśmy się naszą wiarą. Ważnym elementem formacyjnym stała się adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Chrystusa Króla indywidualna od 8:00 do 17:00 i wspólnotowa w każdy czwartek. Do 1996 r. w grupie odbyło się sześć seminariów Odnowy w Duchu Świętym wg. Heriberta Muhlena. Każdego roku odbywały się rekolekcje zamknięte albo dni skupienia. Rokrocznie grupa uczestniczyła w Ogólnopolskim  Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze. Od pierwszego spotkania modlitewnego za przewodniczkę naszej modlitwy obraliśmy Najświętszą Maryję Pannę, dlatego kończyliśmy spotkania Apelem Jasnogórskim.

Ks. Biskup Czesław Domin powołał Janusza Gajewskiego na pierwszego świeckiego koordynatora diecezjalnego Odnowy w Duchu Świętym co przyczyniło się do zjednoczeniem grup modlitewnych w diecezji i zaowocowało I Diecezjalnym Czuwaniem Odnowy w Duchu Świętym 21/22.05.1994 r. w kościele Ducha Świętego w Koszalinie.

 

Urszula i Janusz Władysław Gajewski

Koszalin, 31.03.2017 r.