7 października br. w święto Matki Bożej Różańcowej, cała Polska zostanie otoczona modlitwą różańcową. Wszystkie 22 diecezje graniczne włączyły się w bezprecedensowe wydarzenie Różaniec Do Granic. Przyłączają także inne polskie diecezje.

Do wzięcia udziału w Różańcu Do Granic zachęcają polscy biskupi. Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski wydał w tej sprawie specjalny komunikat skierowany do wszystkich polskich parafii. Biskupi proszą w nim wiernych aby włączyli się w tę inicjatywę. „Módlmy się wspólnie duchowni, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy, dorośli, młodzież i dzieci. Niech w modlitwę różańcową włączą się również ci, którzy nie będą mogli udać się nad granice Polski” czytamy m.in. w komunikacie.

Poniżej wiele informacji, aby się włączyć w tę ogólnopolską inicjatywę.

Kliknij TUTAJ, aby się zapisać i wybrać kościół, z którego po Mszy św. wyruszysz na modlitwę na granicy.

 

»Różaniec jest potężną bronią w walce ze złem, tak silną, że nie raz potrafił zmienić bieg historii. 
Dlatego pragniemy zaprosić Was na wydarzenie, które nosi nazwę „Różaniec do Granic”.
Wielka modlitwa zaplanowana jest na sobotę 07.10.2017, na zakończenie obchodów 100 rocznicy Objawień Fatimskich,
w przededniu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia udamy się się na granice naszej ojczyzny i będziemy modlić się na różańcu. Dosłownie otoczymy nasz kraj modlitwą.
Pierwsze dwie części odmówimy za Polskę, kolejne dwie za cały świat. 

Wierzymy, że jeśli różaniec zostanie odmówiony przez około milion Polaków na granicach kraju, to może stać się iskrą,
która wpłynie na losy nie tylko Polski, ale również Europy, a nawet i całego świata. (…)

Wstańmy i idźmy z potężną modlitwą. Wyjdźmy z domów, aby świadczyć o naszej wierze Polsce i światu.
Chodźmy z mocą głosić Ewangelię.«

W ramach inicjatywy 7 października wzdłuż polskich granic ma stanąć „żywy łańcuch” osób modlących się na różańcu. Tę modlitwę poprzedza pielgrzymka, do której każdy może dołączyć.  Trasa pielgrzymki przebiega wzdłuż linii granicznej Polski, koordynowana przez łódzką wspólnotę pielgrzymów Bożego Miłosierdzia. Trasę o długości ok. 3,5 tys. km kilkuosobowe grupy pielgrzymów przejdą w 140 dni, pokonując dziennie dystans ok. 25 km.
Pielgrzymka wyruszyła 13 maja. W ciągu 140 dni sztafeta kilkuosobowych grup przemierzy w sumie ok. 3,5 tys. km wzdłuż granic Polski.
„Różaniec do granic” zaproponowany przez filmowców i ewangelizatorów Lecha Dokowicza i Marcina Bodasińskiego to kontynuacja ubiegłorocznej Wielkiej Pokuty i nawiązanie do obchodzonego w tym roku jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich.
„Towarzyszy nam wielka sympatia ludzi. Rytm dnia wyznacza modlitwa: godzinki, różaniec, Anioł Pański, koronka. Wędruje z nami ikona Matki Bożej Częstochowskiej. Przekazujemy ją kolejnym pielgrzymom wraz z różańcem, który podarował nam na drogę bp Dzięga” – mówi w rozmowie z KAI Roman Zięba ze wspólnoty Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia.
Do grupy pielgrzymów wciąż można dołączyć i wspólnie przemierzyć kilkudniową trasę. Jak mówią organizatorzy – najlepiej tygodniową, bo wówczas można wyciszyć się i wejść w rytm pielgrzymowania. Zaznaczają też, że uczestnicy powinni mieć doświadczenie pieszych pielgrzymek i mieć odpowiednie wyposażenie. Zachęcają, by byli w stanie łaski uświęcającej.
Do tej pory zgłosili się chętni, którzy w sumie przejdą ok. 1/4 trasy. Większość terminów i miejsc wciąż jest wolna. Szczegółowe informacje o pielgrzymce znajdują się na stronie rozaniecdogranic.blogspot.com, a swój udział można zgłosić pisząc na adres: idzieczlowiek@gmail.com.
Do pielgrzymki można też dołączyć poprzez wspólną modlitwę. „Każdy, kto chciałby duchowo włączyć się w naszą drogę, powinien codziennie odmówić przynajmniej tajemnicę różańca w intencji tej pielgrzymki. Najlepiej, jeśli uczyni to, wychodząc z domu: na spacerze albo idąc pieszo jeden przystanek” – tłumaczy Zięba. Zachęca do modlitwy wynagradzającej i o nawrócenie grzeszników, w nawiązaniu do intencji powierzonych przez Anioła dzieciom fatimskim.
Wspólnota Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia liczy 18 osób z terenu całej Polski. Symbolem wspólnoty jest krzyż tau, gdyż, jak wyjaśnia Roman Zięba, duchowość wspólnoty wywodzi się z Asyżu, gdzie Jan Paweł II zapoczątkował spotkania międzyreligijne w 1986 r. Skądinąd pierwszą pielgrzymką, która połączyła dzisiejszych członków wspólnoty, była piesza wędrówka do Asyżu w 2011 r., z trzech miast: Fatimy, Moskwy i Jerozolimy.
Jak podkreśla Zięba, członkowie wspólnoty mają za sobą trudne doświadczenia życiowe, związane m.in. z pobytem w więzieniu, czy narkotykami, dlatego ważnym wymiarem wspólnego pielgrzymowania jest dziękczynienie za przemianę życia.
„My nie mówimy zbyt wiele. Dajemy tylko świadectwo naszej wdzięczności i to jest nasza droga. Naszym charyzmatem jest modlitwa nogami. Modlimy się też w intencji czterech prymatów cywilizacji miłości św. Jana Pawła II: człowiek przed rzeczą, etyka przed techniką, być przed mieć i miłosierdzie przed sprawiedliwością. Zawsze mamy je wypisane na tablicach, które na koniec pielgrzymki składamy jako wotum” – opowiada Zięba.
Wyjaśnia, że celem ich pielgrzymki są miejsca wymagające modlitwy i świadectwa, często tereny konfliktów i wojen. Do tej pory pielgrzymi odwiedzili m.in. Abchazję, Kubę, Kibeho w Rwandzie, a także miejsce masakry dokonanej przez Andersa Breivika.
Przed dwoma laty przeszli też w pielgrzymce z Polski do Rzymu, wioząc na specjalnym wózku obraz Jezusa Miłosiernego. W ubiegłym roku wędrowali samotnymi trasami z Fatimy, Kazania i Bejrutu, niosąc wizerunek Matki Bożej Kazańskiej.
źródło: https://pl.aleteia.org/2017/05/19/rozaniec-do-granic-niezwykla-pielgrzymka-dookola-polski/