źródło: https://ekai.pl/iv-ogolnopolski-kongres-nowej-ewangelizacji-trwaja-juz-zapisy/
IV Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji będzie niesamowitym wydarzeniem, poświęconym tematyce pracy duszpasterskiej wśród młodych ludzi, posłudze w środowisku młodzieży oraz zagadnieniu, jakim jest przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania – zapowiadają organizatorzy Kongresu, który w dn. 23-26 listopada odbędzie się na Jasnej Górze. Jednym z gości spotkania będzie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella.
„Jeśli pracujesz z młodymi ludźmi, jest dla Ciebie ważna ewangelizacja oraz katechizacja młodego pokolenia dołącz do wspólnej wymiany doświadczeń oraz inspiracji, by Twoja posługa była owocna i ożywcza – dla młodego pokolenia, Ciebie i Twojej parafii” – zachęcają organizatorzy IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który będzie poświęcony towarzyszeniu młodzieży.
Spotkanie zatytułowane „Bierzmowanie – matura czy inicjacja chrześcijańska?” odbędzie się na Jasnej Górze w dn. 23-25 listopada br. z udziałem m.in. przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp. Rino Fisichelli, przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP bp. Grzegorza Rysia, przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego i członka Komisji Duszpasterstwa i Rady Duszpasterstwa ds. Młodzieży bp. Marka Mendyka, o. Augustyna Pelanowskiego, Szymona Grzelaka i ks. Krzysztofa Guzowskiego.
W trakcie Kongresu uczestnicy zostaną zaproszeni do uczestnictwa w warsztatach, w czasie których prezentowane będą m.in. praktyczne sposoby pracy z młodzieżą w okresie przygotowawczym do bierzmowania.
Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji to inicjatywa Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski, której celem jest spotkanie środowisk ewangelizacyjnych z całego kraju, prezentacja ich działalności i wspólna modlitwa za dzieło nowej ewangelizacji w Polsce.

 

ZAPISY

REGULAMIN

 

Szczególną misją każdego kongresu jest refleksja nad wybranym tematem spotkania. Każde spotkanie przewiduje otwartą akcję ewangelizacyjną, w czasie której uczestnicy kongresu w praktyce mają okazję zastosować wiedzę zaczerpniętą na wykładach.
Informacje dotyczące zapisów i programu IV OKNE znajdują się na stronie internetowej: kongres.bierzmowanie.org.

 

 

Zaproszenie na Kongres bp. Grzegorza Rysia:
Drodzy Siostry i Bracia,
Kochani,
Mijają dwa lata od ostatniego Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbył się w Skrzatuszu i dotyczył ewangelizacji środowisk wiejskich. To spotkanie było – ufam – dla wszystkich jego uczestników cennym i inspirującym doświadczeniem.
Dziś chcę Was zaprosić na kolejny Kongres – już IV-ty. Organizujemy go jako Zespół ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP wraz z Archidiecezją Częstochowską oraz Ojcami Paulinami. Tym razem odbędzie się w „sercu” polskiego Kościoła – na Jasnej Górze – w miejscu bliskim każdemu z nas osobiście i niesłychanie ważnym dla nas jako wspólnoty Kościoła.
Kongres odbędzie się w dniach 23 – 26 listopada i będzie poświęcony Bierzmowaniu!
Myślę, że wszyscy zgodzimy się co do tego, jak ogromną szansę ewangelizacyjną stwarza przygotowanie do przyjęcia tego sakramentu, a także samo jego przyjęcie jako PUNKT WYJŚCIA, a NIE DOJŚCIA. Bierzmowanie jest przecież jednym z trzech Sakramentów INICJACJI chrześcijańskiej! Niczego nie zamyka, raczej wszystko otwiera w życiu wiary. Choć – i tu pewnie znów wszyscy się zgodzimy – wcale nie musi tak być, i w rzeczywistości naszego Kościoła często nie bywa… Stąd też zatytułowaliśmy nasz Kongres pytaniem: „Bierzmowanie – matura czy inicjacja chrześcijańska?”
Zaproszenie na Kongres przyjęło wielu poważnych Mówców, od abpa Fisichelli z Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji poczynając. Obok wykładów ważne miejsce w pastoralnej części Kongresu zajmą warsztaty – prezentacja wielu nowych (ale już sprawdzonych) metod pracy z kandydatami do Bierzmowania – stosowanych z powodzeniem tak w Polsce, jak i za granicą. Oczywiście – jak zawsze – na Kongres złożą się również nasze wspólne rekolekcje, oraz ewangelizacyjne wyjście – tym razem do młodych Częstochowskiego Kościoła.
Wierzę, że Kongres będzie stanowił też świetną okazję do spotkania ludzi współtworzących środowiska nowej ewangelizacji ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w katechizację: Księżmi, Katechetami świeckimi, Osobami życia konsekrowanego, animatorami małych parafialnych grup formacyjnych. Wszystkich ZAPRASZAM! Z wielką nadzieją na owocne, inspirujące spotkanie, które ma wszelkie szanse, by przełożyć się na konkretny i ważny ciąg dalszy w codzienności naszego polskiego Kościoła!
Serdecznie Wszystkich pozdrawiam
Bp Grzegorz Ryś